Listový salát s pampeliškou, grilovaným kozím sýrem a ořechy

bez pšeničného lepku / 4–5 porcí

ingredience

- 2 různé listové saláty
- hrst mladých lístků pampelišek
- 2 kozí sýry (např. z farmy St. Pierre nebo Dvůr Ratibořice)
- 6 lžic oleje z vlašských ořechů lisovaného za studena
- 2 lžíce umeocta
- 2 hrsti opražených vlašských ořechů nebo pinií

postup

  1. Omyjte saláty a pampelišky a osušte je. Nikdy je nenechávejte máčet dlouho ve vodě, protože se tak vyplaví vitaminy rozpustné ve vodě. Saláty osušte buď na utěrce, nebo v ruční sušičce. Tím zůstanou křupavé a ne blátivé!
  2. Kozí sýr rozkrojte na dvě poloviny a dejte ho pod gril. Pokud máte málo sýra nebo se vám roztéká, nakrájejte ho na kostičky a zapečte v malé zapékací misce. Tu pak můžete dát na stůl a každý si vezme podle chuti.
  3. Dresink je úplně jednoduchý a skvělý. Smíchejte ořechový olej a umeocet, který salát osolí i okyselí zároveň. Množství umeocta si určete podle chuti. Lehce promíchejte dresink se salátem.
  4. Doprostřed na talíře dejte grilovaný kozí sýr, okolo salát a posypte opraženými ořechy. Pokud je léto a máte zahradu, posypte salát jedlými květinami (například sedmikráskami, pampeliškami, růžovými lístky, měsíčkem, lichořeřišnicí nebo třeba chrpami).

Info

Pampeliška
Plané byliny jsou – vedle řas – největší zásobárnou minerálních lá­tek, které žádný potravní doplněk ani umělý vitamin nenahradí. Divoké byliny aktivují játra a žlučník, podporují dobré trávení a silnou imunitu. Pampeliška má příznivý účinek při zánětech močových cest a ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči při zažívacích poruchách, zlepšuje chuť k jídlu, působí na tvorbu žaludečních kyselin a příznivě ovliv­ňuje činnost jater a ledvin. Více se o nich dočtete na straně 89.

Ořechový olej
Zvykněte si střídat různé panenské oleje v biokvalitě. Jsou dokonalým prostředkem pro krásu a zdraví. Ořechový olej podporuje mozkovou činnost, obsahuje velké množství minerálních látek a je vynikající na kožní problémy.
Já mám doma vždy několik druhů skvělých olejů a střídám je podle nálady. Takový běžný standard je mít doma kvalitní sezamový a olivový olej. K nim si dokupujte ně­kdy mandlový, když vám dojde, tak pro změnu třeba olej z pšeničných klíčků, ořechový, lněný, ko­nopný a další…

Tip
K tomuto salátu mám ráda 100% žitný chléb z pekárny Albio opečený na panenském olivovém oleji, do kterého přidám i několik plátků opečeného česneku. Pokud máte chuť na uzeniny, místo sýra servírujte pro změnu s opečenou biošunkou, která neobsahuje žádné nebezpečné dusitanové soli. Vyloučení běžných uzenin je moc důležitý krok.