Jahelné šišky s mákem

100% vegan, neobsahuje pšeničný lepek / 4 porce / cca 60 šišek

na těsto

- 150 g syrových jáhel v biokvalitě (nebo cca 0,5 kg uvařených)
- špetka mořské soli
- 150 g kukuřičné hladké nebo polohrubé mouky
- 5 lžic bio kukuřičného škrobu nebo 1 vanilkový biopudink
- voda dle potřeby, záleží na konzistenci uvařených jáhel

na dochucení

- rostlinný neztužovaný margarín nebo biomáslo, můžete zkusit i ghí (přepuštěné máslo)
- opražený a namletý mák
- sladký sirup (rýžový, pšeničný, javorový nebo agáve)

postup

  1. Ideální je udělat šišky, když vám zbyly uvařené jáhly. Jinak je uvařte se špetkou mořské soli podle základního receptu ze strany 124. Těsto můžete dělat i z kašovitě uvařených jáhel, musíte pak ale přidat mouku i škrob. Ale dejte pozor, aby přidáním většího množství mouky, nebyly šišky moc hutné.
  2. Vychladlé jáhly smíchejte s kukuřičnou moukou a škrobem nebo pudinkem.  
    Pak rukama těsto uhněťte a vypracujte tuhé těsto. Kdyby vám to nešlo, přidejte trošičku vody. Z těsta tvořte malé a úzké šišky. Pokud část jáhel rozmixujete, budou šišky jemnější a kompaktnější. Ale není to nutné.
  3. Vyrobené šišky krátce povařte v osolené vodě (cca 5 minut). Je moc důležité je vytáhnout hned, jakmile vyplavou. Jinak hrozí, že se rozvaří. Dejte je stranou, aby vychladly.
  4. Šišky orestujte na tuku s trochou sirupu a lehce je zkaramelizujte. Dejte na talíř, posypte opraženým a namletým mákem a oslaďte pořádně sirupem. Pokud jste zvyklí posypat jídlo moučkovým cukrem, zkuste pro změnu sušené ovesné nebo kukuřičné mléko – tento trik lze použít i na závin či na buchty.
  5. Jáhly mám strašně ráda, proto je vařím na různé způsoby poměrně často. Když mi zbydou, udělám ze zbytku tyhle šišky a schovám si je v lednici. Další dny je připravím buď nasladko, nebo naslano. Navíc, když jsou studené, lépe se restují. Má to i tu výhodu, že vás to nijak časově nezatíží a jídlo je hotové během několika minut.

Info

Mák
Mák obsahuje mnohonásobně  více vápníku než mléko (více než 12x). Je proto vhodný při osteoporóze, neurózách, lámání nehtů, vypadávání vlasů, pálení žáhy. Pravidelná konzumace máku zlepšuje hladinu nejen vápníku, ale i železa v organismu. Ve 100 g máku je obsaženo cca 4x více železa než ve stejném množství hovězího masa!
Aby byl mák lépe stravitelný, je dobré ho před mletím lehce opražit, a když chcete udělat makovou náplň, tak ho uvařit na­příklad s na­strouhanou mrkví a ro­zinkami nebo s troškou jáhel. Biomák na­bízí společnost Sonnentor.
(www.slunecnibrana.cz)

Tip
Toto jahelné těsto můžete použít i na malé knedlíčky do polévky nebo na kulaté plněné knedlíky. Buď naslano à la špekové, plněné osmahnutou cibulkou, nebo nasladko plněné ovocem. Jde to i ze sušených švestek. Předem je namočte a dovnitř dejte mandli. Z těsta se vám povedou i velké knedlíky podobné bramborovým.