Skvělá meruňková přesnídávka

100% vegan, neobsahuje pšeničný lepek / 8–10 malých misek

ingredience

- 1 balíček sušených biomeruněk (200 g)
- 1 l vody nebo jablečného biomoštu z Bílých Karpat
- špetka mořské soli
- 10 g vločkového agaru nebo 1 pruh agaru zn. Lima
- jablečný koncentrát nebo javorový sirup
- 1/2 lžičky kvalitní skořice 

postup

  1. Omyté meruňky dejte vařit do moštu nebo do vody se špetkou mořské soli a se skořicí. Sůl zvýrazní chuť. Povařte 10–15 minut. Přidejte agar a společně povařte 5 minut. Pokud máte rádi klasické „želé“, nalijte směs do pohárů a nechte zatuhnout.
  2. Já mám od dětství ráda přesnídávky, proto jsem si vymyslela následující dobrůtku. Tekutou hmotu nechte zatuhnout přímo v hrnci. Když je hmota vychladlá a ztuhlá, dejte ji do mixéru a rozmixujte. Pokud bude hmota moc hustá a nepůjde vám mixovat, přidávejte jablečný sirup nebo vodu (podle toho, jak chcete mít přesnídávku sladkou). Výsledkem je vynikající lehké meruňkové pyré, podobné klasickým přesnídávkám. Navíc díky agaru a sušeným meruňkám je toto pyré plné vitaminů a minerálních látek! Samozřejmě si můžete přesnídávku rozmixovat jen z povařeného ovoce bez agaru, ale nebude tak svěží a nadýchaná.

Tip
Tuhle přesnídávku můžete dělat z jakéhokoli sušeného i syrového ovoce. Úplně úžasná a levná je z vlastních nasušených jablek. Pro slavností chvíle můžete zkusit třeba i sušené datle a dozdobit lžící ořechového nebo mandlového másla.

Info

Meruňky
Meruňky jsou považovány za plody krásy, protože obsahují mnoho látek potřebných pro hezký vzhled a dobrou náladu. Když kupujete sušené meruňky, je moc důležité vybírat biokvalitu nebo si ovoce sušit doma. Jen tak máte jistotu, že plody nebyly sířeny ani jinak chemicky ošetřeny. Nesířené meruňky sice sušením hnědnou a ztrácejí svoji krásnou oranžovou barvu, ale zachovávají si svou biologickou hodnotu. Oranžová barva se u konvenčně zpracovaného ovoce uchovává právě sířením oxidem siřičitým, ale za cenu zbytečného zatěžování organismu. Oxid siřičitý do sebe totiž dostanete nejen v konvenčním sušeném ovoci, ale i v konvenčně vyráběném víně, v ovocných nápojích, některých džemech, octech či nakládané zelenině. Citlivost na oxid siřičitý je individuální, ale zjistilo se, že u astmatiků může způsobovat alergické reakce a u citlivějších lidí může vyvolávat bolesti hlavy, nevolnost či průjem. Navíc oxid siřičitý ničí důležitý vitamin B1!