Jahelné bramboráky s lněným semínkem

cca 15 ks / vegan, bez lepku

ingredience

- 3 lžíce bio lněného semínka (zlatého), tj. cca 25 g  (nebo 2 menší biovejce)
- 600 g očištěných biobrambor
- 100 g jáhel v suchém stavu (máte-li zbytek uvařených jáhel, použijte cca 250 g)
- 250 ml vody (tj. 1 díl jáehl na 2 díly vody)
- 3 stroužky česneku (nebo dle chuti)
- 2–3 lžičky majoránky, nejlépe bio (www.sonnentor.cz)
- 2 malé lžičky soli  
- 100 g bio pohankové mouky Bioharmonie
- avokádový, olivový olej, domácí sádlo nebo přepuštěné máslo

postup

  1. Máte-li čas a chcete-li nejzdravější variantu, umelte si lněné semínko na elektrickém mlýnku na kávu. Zlatou moučku pak nechte cca 2–3 hodiny namočenou v 50 ml vody. Potom směs použijte do těsta, nebo ji můžete ještě promixovat ručním ponorným mixérem. Pokud pospícháte, vyprané lněné semínko povařte v 50 ml vody cca 3 minuty a nechte odstát.
  2. Vyprané jáhly uvařte ve vodě v poměru 1 díl jáhel na 2 díly vody – vaření jáhel trvá 15–20 minut – a nechte je trochu zchladnout.
  3. Syrové brambory oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Všechnu vodu z brambor vymačkejte a slijte.
  4. Přidejte ostatní suroviny a rukou prohněťte bramborákové těsto, do kterého přidejte celé nebo mleté lněné semínko i s tekutinou – bude mít gelovitou konzistenci. Ještě lepších výsledků docílíte, pokud semínko krátce promixujete ponorným mixérem. Budete tak mít úžasně pěnovitou hmotu, která výborně pojí a hlavně tak získáte cenné látky ze semínek.
  5. Tenké menší bramboráčky smažte ve vyšší vrstvě oleje, domácího sádla nebo přepuštěného másla.
  6. Servírujte nejlépe s kysanou zeleninou – tzv. pickles.


MOJE RADA:
Biobrambory je ideální si nakoupit ve větším na uskladnění přímo od ekofarmářů. Dostanete je tak za dobrou cenu. Sledujte www.biospotrebitel.cz, kde je mnoho kontaktů na farmáře a aktuální nabídky přebytků z farem. Nebo se zapojte do bedýnkového systému, více o něm na www.bio-bedynky.cz nebo www.bedynky.cz. 

POUŽÍVEJTE ČESKÝ ČESNEK! 
Určitě jste už zjistili, že česnek nemá tu sílu, co míval kdysi. A asi jste zaznamenali, že nejběžnější česnek na trhu je z Číny. Proto chtějte po svých prodejcích zeleniny český česnek! Je nejen silnější, ale také čerstvější. Do českých obchodů se běžně dostává čínský česnek, který je starý více než rok. Musí být chemicky ošetřován proti klíčení. Navíc kilogram čínského česneku zatíží planetu kilogramem oxidu uhličitého!