Dýňová polévka s kurkumou

5 porcí / vegan (pokud použijete pouze olej) / bez lepku

Ingredience

- 1 kg vydlabané dýně Hokkaidó (není nutné ji loupat)
- 2 lžíce přepuštěného másla (nebo lžíce másla a olivový olej)
- 1 cibule nakrájená najemno
- 1 lžička mleté kurkumy v biokvalitě (o jejím vlivu na zdraví str. 226)
- ½ lžičky mletého kmínu
- čerstvě mletý pepř
- zázvor cca velikosti palce nebo ½ lžičky sušeného
- 1,5 litru vody
- 1 lžička soli
- 1 lžíce umeocta

Postup

  1. Dýni i se slupkou stačí omýt a okartáčovat přírodním kartáčkem. Špičatým nožem rozkrojte dýni na dvě části, semena vydlabejte lžící a nakrájejte na velké kusy.
  2. Na přepuštěném másle osmahněte cibuli a po chvíli přidejte koření.
  3. Přidejte dýni a společně restujte. Poté přilijte vodu nebo vývar a přiveďte k varu.
  4. Osolte a vařte cca 20–30 minut (nebo do změknutí zeleniny). Každá dýně je trochu jiná a délku vaření ovlivní také její stáří.
  5. Po dovaření vyndejte kousek zázvoru a zbytek rozmixujte na hladký krém.
  6. Poté polévku propasírujte přes síto, aby byla úplně jemná. (Pokud máte supervýkonný mixér, starost s pasírováním odpadá.) Dochuťte umeoctem, popřípadě máslem.

Kurkuma

Od doby, co jsem absolvovala několik studijních dnů s ájurvédským lékařem S. K. Kamleshem, používám kurkumu čím dál častěji. A proto jsem chtěla, aby se objevila i v masových receptech od výborného šéfkuchaře Davida Šaška, který se mnou na některých,  zejména masových receptech spolupracoval!

Kurkuma je tradičně velmi ctěna v jihovýchodní Asii, zejména v Indii, ale stejně tak ji považuje za cenný lék i moderní věda. Lidé v Indii věřili, že kurkuma pomáhá k zajištění prosperity a že čistí energetická centra v těle, tzv. čakry. Dr. Kamlesh ji považuje za klíčové přírodní antibiotikum. A moderní věda zjistila, že kurkuma je skvělý lék i prevence proti rakovině.

Kromě toho má antiseptické a antibakteriální účinky, čistí krev a funguje jako obrana proti zánětům v těle. Důležité je vědět, že aktivní složka kurkumy se nazývá kurkumin a je mnohonásobně silnější v kombinaci s černým pepřem. Proto když restujete zeleninu nebo děláte základ na polévku, do pánve by měla kurkuma zamířit v doprovodu pepře.