Čočkový burger

12 ks čočkových karbanátků / vegan / samotný karbanátek je bez lepku

Nutné předem namočit.

 

Na karbanátky

- 200 g hnědé čočky
25 g slunečnicového nebo sezamového semínka s troškou loupaného konopného
2 lžičky soli
2 lžičky majoránky
2 stroužky česneku
pepř
1 lžíce olivového oleje
tuk na smažení (ghíčko, sádlo nebo olej na smažení)

Postup

  1. Čočku a semínka promyjte a společně zalijte cca dvojnásobkem vody. Nechte namočené celý den (nebo namočte večer, ráno vyměňte vodu a nechte stát ještě do večera).
  2. Namáčecí vodu slijte. K čočce se semínky přidejte sůl, utřený česnek, majoránku, trošku pepře a olej. Vše rozmixujte ponorným mixérem. Není třeba přidávat žádnou vodu, žádnou mouku, žádná vajíčka.
  3. Z hmoty rukama tvořte placičky nebo malé kuličky a smažte je po obou stranách dozlatova. Stačí pár minut.
  4. Hotové karbanátky můžete servírovat s bramborovo-jahelnou kaší a salátem z kvašené zeleniny, nebo si udělejte burgery. Moje děti, jakmile vidí, že smažím čočkové placičky, už nadšeně chystají kečup a všechno možné na obkládání…

Na burger

- housky na burger
tenké plátky cibule, okurky nebo trošku kvašené zeleniny
klíčky vojtěšky
pár listů salátu dle sezóny (mimo sezónu polníček nebo čínské zelí, v létě listový salát)
majonéza, hořčice a kečup (v biokvalitě)

Postup

  1. Připravte si dobré burgerové housky a všechny ostatní ingredience hezky do misek, aby se každý u stolu mohl obsloužit podle chuti. Před servírováním housky rozpulte a lehce je opečte po vnitřní straně (buď v suché pánvi, v toustovači nebo pod grilem).
  2. Na spodní stranu housky mázněte hořčici nebo domácí majonézu smíchanou s hořčicí. Pak trošku pickles, plátek okurky, karbanátek a na něj podle chuti kečup, klíčky, tenké plátky cibule, rajčete, salátek… zakryjte horním dílem housky a je hotovo.

Info

Z tohoto receptu jsem měla velkou radost. Stojí za ním mnoho a mnoho pokusů s cílem vytvořit co nejjednodušší variantu za použití co nejméně surovin. Určitě jste taky zkoušeli mnoho luštěninových placiček, často se různě rozpadají, do těsta je třeba přidávat  mouku nebo vajíčka… Napadlo mě to tak, že jsem stále dokola zkoušela falafel (smažené cizrnové kuličky) a zjistila, že v běžně dostupných receptech se často doporučuje dělat ho z uvařené cizrny a pak to logicky moc nedrží, a tak se uvádí v seznamu ingrediencí vajíčko či mouka. Ale mně se to nezdálo, bádala jsem tedy dál a zjistila, že tradiční falafel se nedělá z předem uvařené cizrny, ale jen z předem namočené. A pak je těsto dokonalé i bez vajíčka a mouky. A tak jsem s tímto postupem experimentovala i u čočky, která je bližší naší české chuťové zvyklosti a velmi jednoduše se mixuje. Stejně tak to funguje s červenou čočkou nebo s loupaným mungem. Je to skvělá cesta, jak zvýšit konzumaci luštěnin – jednak to všem chutná, a pak je to velmi jednoduché!

Místo karbanátků dělejte klidně malé kuličky, které mají děti ještě radši. A pokud se vám zdá těsto uvnitř sušší, přidejte do něj před smažením restovanou cibulku.