Pečená kuřecí stehna s kurkumou a hořčicí

2–3 porce / bez lepku

Recept Davida Šaška

I když masa jím a moc často ho nevařím, je u nás doma tohle jídlo díky skvělé chutí i snadné přípravě velmi oblíbené.

 

Ingredience

- 2 kuřecí stehna z biokuřete (cca 600 g)
100 g mrkve
50 g petržele
50 g celeru
100 g cibule
400 g brambor
cca 10 menších lístků čerstvé šalvěje
50 g čerstvého másla
1 ½ lžíce jemné dijonské hořčice
1 lžička mleté kurkumy
cca 500 ml vody
- sůl, pepř a mletý kmín k dochucení masa

Postup

  1. Všechnu zeleninu nakrájejte na větší kusy, brambory rozpulte (máte-li pěkné biobrambory, tak i se slupkou) a smíchejte v litinovém hrnci, ke kterému máte i těžkou poklici, přidejte lístky šalvěje a trochu soli.
  2. Maso osolte a ochuťte čerstvě mletým pepřem a mletým kmínem.
  3. Umíchejte si sós z vody s kurkumou a hořčicí.
  4. Maso rozdělte příčným řezem v kloubu na horní a dolní díl. Naskládejte je do hrnce na zeleninu. Zalijte kurkumovým sósem a navrch položte asi 7 kousků másla (tj. cca 50 g nebo trošku více).
  5. Hrnec přiklopte poklicí a vložte do trouby předehřáté na 170 °C. (Hrnec nesmí být příliš velký, stehna by měla být do dvou třetin potopená.) Pečte asi 2 hodiny. Během pečení kontrolujte a přelévejte výpekem. Případně ještě přilijte trochu vody nebo naopak nechte péct posledních 15 minut bez poklice, pokud je omáčka příliš řídká.
  6. Když stehna získají zlatavou barvu, maso je křehoučké a odděluje se od kosti, můžete podávat. Dle potřeby lze přidat sůl či pepř. Stehýnka servírujte spolu se zeleninou a bramborami, se kterými se pekla. Chcete-li uvařit větší množství, nezapomeňte tomu přizpůsobit základní poměr masa i zeleniny, aby byla zachována dobrá chuť. Suroviny se vyplatí odvážit, použijete-li více brambor a zeleniny, výsledek nebude tak lahodný.

Kurkuma

Od doby, co jsem absolvovala několik studijních dnů s ájurvédským lékařem S. K. Kamleshem, používám kurkumu čím dál častěji. A proto jsem chtěla, aby se objevila i v masových receptech od výborného šéfkuchaře Davida Šaška, který se mnou na některých,  zejména masových receptech spolupracoval!

Kurkuma je tradičně velmi ctěna v jihovýchodní Asii, zejména v Indii, ale stejně tak ji považuje za cenný lék i moderní věda. Lidé v Indii věřili, že kurkuma pomáhá k zajištění prosperity a že čistí energetická centra v těle, tzv. čakry. Dr. Kamlesh ji považuje za klíčové přírodní antibiotikum. A moderní věda zjistila, že kurkuma je skvělý lék i prevence proti rakovině.

Kromě toho má antiseptické a antibakteriální účinky, čistí krev a funguje jako obrana proti zánětům v těle. Důležité je vědět, že aktivní složka kurkumy se nazývá kurkumin a je mnohonásobně silnější v kombinaci s černým pepřem. Proto když restujete zeleninu nebo děláte základ na polévku, do pánve by měla kurkuma zamířit v doprovodu pepře.